Ciemne ściany – kiedy zdadzą egzamin?

Ciemne ściany - kiedy zdadzą egzamin?

Piękno i elegancja ciemnych ścian mogą nas zachwycić tylko wtedy, gdy przy tworzeniu aranżacji wnętrza od podstaw będziemy w sprawny sposób łączyć ze sobą poszczególne kontrasty. Jeszcze kilka lat temu wiele osób uważało, że ciemne wnętrza nie mają racji bytu przez zbyt przytłaczający wyraz. Sprawiać mogły wrażenie depresyjnych i pozbawionych ciepła. Dziś projektanci oraz dekoratorzy skutecznie odczarowują ten pogląd, proponując coraz odważniejsze rozwiązania. Ciemne ściany zaaranżować można nie tylko poprzez zastosowanie farb, ale także dzięki tapetom i fototapetom.

Ciemne ściany

Motywy, jakie są obecnie dostępne mogą być skrajnie różne. Zawsze jednak robią piorunujące wrażenie dzięki swojej unikalności oraz oryginalności. Pokój w ciemnej oprawie przestanie wzbudzać w nas ponury nastrój, jeśli zdecydujemy się na sprawdzone dodatki — choćby w postaci właściwego oświetlenia, np. w formie punktowej. We wnętrzach zaaranżowanych „na ciemno” zawsze warto zastosować kilka odmian oświetlenia, nie tylko klasyczne, usytuowane na środku sufitu.

Ciemne ściany dzięki tapetom i fototapetom

Tapety w mocnych, ciemnych barwach mogą przybierać, postać jednokolorowych płaszczyzn. Bardziej otwarci na eksperymenty i plastyczne działania mogą zdecydować się także na fototapety krajobrazowe, gdzie przedstawiony być może widok przyrody w mrocznej oprawie, np. niebo przed burzą czy las w czasie zapadającego zmroku. Taka fototapeta może zostać umieszczona na najbardziej reprezentatywnej ścianie pokoju. Pozostałe ściany można analogicznie pokryć odcieniami ciemnych zieleni czy szarości, wybranymi kolorami, których odcienie na fototapecie także odnajdziemy. W ten sposób zostanie zachowana pewna spójność. Ekstremalnym wyczynem będzie pokrycie ścian tapetą o czarnej barwie, być może w drobne elementy dekoracyjne, np. roślinne, geometryczne czy animowane.

ciemne fototapety

O czym pamiętać w ciemnych aranżacjach?

Aranżując pokój na ciemno, powinniśmy inwestować w:

– dobrej jakości oświetlenie w postaci lamp sufitowych, a także oświetlenia punktowego, przyda się także dyskretna lampa stojąca

– elementy wyposażenia w kolorach jasnych (sprawdzają się beże i biele, można także postawić na pastele)

– meble o jasnej tonacji, białe meble do ciemnych ścian pasują znakomicie

– przejrzyste zasłony oraz dywanik lub wykładzinę, proponujemy szarości lub krwiste czerwienie

– elementy wyposażenia stworzone ze szkła, stoliki ze szklanym blatem, regały ze szklanymi półkami

– wygodne fotele i kanapy, w jasnej oprawie, można zastosować mnóstwo kolorowych poduszek i narzut, świetnie wyglądać będą te w motywy folklorystyczne.

czarne grafitowe ściany

Jeden pomysł – różne rozwiązania

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ciemnej tonacji utrzymać cały pokój wraz z sufitem. Naszym zdaniem jednak przestrzeń nabiera niezbędnego „oddechu” w sytuacji, kiedy sufit pozostawimy biały. Efekt wizualny da się zauważyć zwłaszcza wieczorami, gdy siedzimy jedynie przy zapalonej lampce. Biel nad nami jest lśniąca i wybija się w niezwykle ciekawy sposób spośród ciemnej reszty. Pokoje w ciemnych tonacjach sprawiają wrażenie nieco odrealnionych, ale jeśli urządzone są z gustem i pomysłem, mogą stać się klimatycznymi miejscami, do których zawsze chce się wracać.

granatowa ściana

Dodaj komentarz