Natura i folklor, czyli styl rustykalny

dekoracje z wikliny

Styl rustykalny pomoże Ci przenieść się w klimat sielskiej wsi. Tęsknisz za naturą i folklorem w centrum dużego miasta? Styl ten czerpie inspiracje ze staropolskich dworków i chatek za lasem i kojarzy się z ciepłym przytulnym domem, drewnem, roślinami, ludowymi wzorami i folkowymi dodatkami.

Co ważne, styl rustykalny możesz łączyć z innymi stylami, przez co jest bardzo uniwersalny. Ta stylistyka nie jest zarezerwowana tylko dla wiejskich domów za miastem. W mieście też można stworzyć miejsce pełne ciepła i swojskiego nastroju.

Drewno w roli głównej

Jeśli chcesz wprowadzić w swoim wnętrzu swojski i przytulny klimat, charakterystyczny dla stylu rustykalnego, postaw na drewno. Idealnie będą wyglądać drewniane podłogi, belki stropowe, postarzane meble. Dobrze, aby drewno wyglądało na stare i miało naturalne nierówności i sęki. Najlepiej użyj jasnych odmian, wówczas wygląda ono bardziej naturalnie.

Spróbuj również poeksperymentować z drewnianymi meblami, np. oddaj je do ługowania. To technika, która sprawia, że drewno wygląda bardziej surowo.

wnętrze w rustykalnym stylu
Źródło: www.czterykaty.pl

Proste i masywne meble nadadzą rustykalnemu wnętrzu smaku. Świetnie będą wyglądać drewniane ławy, skrzynie i kredens, niekoniecznie wykorzystane zgonie z przeznaczeniem – skrzynia z wiekiem świetnie się sprawdzi w roli stolika na kawę.

salon-w-stylu-rustykalnym
Źródło: www.pinterest.com

Jeśli już o drewnie mowa, możesz wykorzystać również gałęzie. Użyj ich do ozdobienia ściany lub kominka, albo zrób z nich nogi stolika kawowego.

Prostota i umiar

Żaden styl nie lubi przesady, a przesada w stylu rustykalnym grozi wprowadzeniem do wnętrza „cepelii”. Dlatego kieruj się prostotą i bezpretensjonalnością. Oprócz drewnianych mebli, starego stołu na tłoczonych nogach, czy lampy naftowej na półce, znajdź miejsce na kilka dodatków w stylu nowoczesnym.

Piec kaflowy w salonie
Źródło: www.pinterest.com

Centralnym punktem każdego rustykalnego domu powinien być kamienny kominek lub tradycyjny piec kaflowy.

dekoracje z wikliny styl rustykalny
Źródło: www.inspiracje.command.pl

Styl rustykalny uwielbia gustowne dodatki z wikliny, warkocze czosnku w kuchni, gliniane garnki i wazony. Idealnie będzie wyglądać ściana z cegły lub elementy z palonego kamienia. Inne materiały, pasujące do rustykalnych wnętrz to kute żelazo, żeliwo, miedź oraz ceramika.

folklor i styl rustykalny
Źródło: www.whitecastle.pl

Kolory i faktury

W rustykalnym wnętrzu powinny dominować kolory ziemi, oraz te jasne i pastelowe. Najbardziej uniwersalna na ścianach będzie biel. Sprawdzą się też tzw. przecierki na jasnych odcieniach błękitu lub zieleni. Równie doskonale będą prezentować się delikatne brązy i beże.

styl rustykalny w kuchni
Źródło: www.gethome.pl

Rustykalne wnętrza uwielbiają chropowate powierzchnie. Drewno i kamienie będą świetnie wyglądać zarówno na ścianach, jak i podłodze.

Kamień w stylu rustykalnym
Źródło: www.perler-design.pl

Natura i folklor

Nawiązania do natury i folkloru przemyć przez dodatki, materiały i wzory. W rustykalnym wnętrzu powinny się znaleźć naturalne tkaniny: len, wełna i bawełna. Nie powinno zabraknąć barwnych serwet i wzorzystych obrusów z ludowymi elementami. Nie bój się motywów góralskich czy łowickich – odpowiednio użyte, dodadzą wnętrzu życia i kolorów.

dodatki w stylu rustykalnym
Źródło: www.meble.pl

Na podłodze połóż góralskie wełniane skóry lub dywany. Motywów ludowych możesz również użyć na lekkich, ażurowych firanach lub długich, ciężkich zasłonach. Folkowy wzór świetnie będzie wyglądał także na poduszkach, narzutach lub na kilimie zdobiącym ścianę.

natura i folklor
Źródło: www.pinterest.com

Rustykalny i… jaki?

Styl rustykalny pozwala na dużą swobodę. Najlepszy efekt uzyskasz łącząc go ze stylem loftowym – oba bazują na podobnych materiałach. Połączenie klasycznej elegancji stylu angielskiego z rustykalnymi elementami, doda każdemu pomieszczeniu szyku, zachowując jego naturalność. Styl nowoczesny i rustykalny najchętniej spotkają się w kuchni, gdzie do drewnianego blatu ciężkiego stołu, można dodać lekkie, nowoczesne szafki kuchenne oraz najnowsze sprzęty.

I właśnie takie eksperymentalne wersje stylu rustykalnego lubimy najbardziej.

Dodaj komentarz